I. FÉLÉV



III/1. Dinamikus meteorológia 2+2 GY, K

Termodinamika- alapfogalmak, reverzibilis és irreverzibilis folyamatok, gáztörvények, a termodinamika I. és II. főtétele, entrópia, termodinamikai potenciálok, fázisok, fázisátmenetek.



III/1. Elméleti fizika 4+2 K

Termodinamika, hidrodinamika: ideális folyadékok, nehézségi hullámok, örvényes áramlások, súrlódó folyadékok, turbulencia, a határréteg, hőterjedés folyadékokban, a hang, lökéshullámok, egydimenziós gázáramlás.



III/1. Légkörfizika 2+1 K

Felhőfizika: vízcseppek keletkezése a légkörben, kondenzáció. Jégkristályok keletkezése a légkörben. Vízcseppek és jégkristályok növekedése, a csapadék képződése folyékony és vegyes hallmazállapotú felhőkben, elektromos: jelenségek a zivatarfelhőkben. Mikrofizikai folyamatok módosítása, ködoszlatás, jégeső elhárítás, mezőgazdasági fagyvédelem. A jégeső elleni védekezés, előrejelzés, védekezési koncepciók, beavatkozási technológiák.



III/1. Levegőkémia 2+1 GY, K

A légkör összetétele és szerkezete. A Föld légkörének kialakulása, a fő alkotórészek kémiája, a kozmikus gázok disszipációja, másod lagos légköri komponensek, a légköri nitrogén és a bioszféra kapcsolata, a légköri oxigénszint emelkedése a geológiai korok folyamán, a légköri széndio xid változásai. A légköri nyomgázok (hidrogén, hélium, metán, szén-monoxid, ózon, nitrogénvegyületek, kénvegyületek). A légköri aeroszol-részecs kék keletkezése, koncentrációja és nagyság szerinti eloszlása, a relatív nedvesség függvényében való változásai, kémiai összetétele. Nyomanyagok kihullása a légkörből, száraz és nedves kihullás, a csapadékvíz kémiai összetétele. A légkör összetételének kapcsolata a klímaváltozásokkal, a múlt klímaváltozásai, a Föl d-légkör rendszer sugárzási mérlege, klímaelméletek, a klímaváltozások modellezése, a jelenkor klímaváltozásai, lehetséges magyarázatuk. A kl&iac ute;maváltozások és a légszennyeződés közötti összefüggések.



III/1. Numerikus módszerek 0+2 GY

Hibaszámítás; Egyenletek megoldása: polinomok gyökei, Sturm-módszer, Bairstowmódszer, húrmódszer, szelőmódszer, Newton módszer, iteráció, fokozatos közelítések. A lineáris algebra közelítő módszerei: lineáris egyenletek iterációs megoldási módszerei, relaxációs módszerek, Gauss-Seidel-, Jacobi-módszer, mátrixinvertálás. Függvényközelítés polinommal: véges és osztott differenciák, Lagrange- interpoláció, numerikus differenciálás, ortogonális polinomok, Hermite-interpaláció, spline-módszer, négyzetesen legjobb közelítések. Numerikus integrálás: interpolációs kvadratúra formulák, Newton-Cotes formulák, trapéz- és Simpson-formula, összetett formulák, Monte Carlo-módszer. Közönséges differenciálegyenletek: Euler-módszer, Runge- Kutta módszerek, interpolációs módszerek, stabilitás, konvergencia, prediktor-korrektor módszerek.



III/1. Parciális differenciálegyenletek 2+2 GY, SZIG

Az egy-, két- és háromdimenziós hullámegyenletre vonatkozó Cauchy-feladat megoldása. Green-formulák elliptikus differenciáloperátorra, Poisson-egyenlet, Green-függvény, elliptikus sajátérték-probléma, a sajátértékek és saját függvények tulajdonságai, gömbfüggvények, hiperbolikus és parabolikus egyenletek.



III/1. Valószínűségszámítás és matematikai statisztika 3+1 GY, K

Elemi események, eseményalgebrai műveletek, a valószínűség értelmezése és tulajdonságai, a feltételes valószínűség és függetlenség, teljes valószínűség tétele, Bayes-tétel; klasszikus valószínűségi mezők, urna modell, nevezetes diszkrét eloszlások, tulajdonságaik, Markov- és Csebisev- egyenlőtlenség, nagy számok törvénye; Kolmogorov-féle valószínűségi mező folytonos esetre, eloszlás- és sűrűségfüggvény, nevezetes eloszlások, paramétereik, várható-érték, szórás, medián, momentumok, kvartilisek; többdimenziós valószínűségi változók, feltételes eloszlások, konvolúciótétel, összeg várható értéke és szórása, korreláció, kovariancia.


II. FÉLÉV



III/2. Dinamikus meteorológia 2+2 GY, K

A légkör termodinamikája - Poisson egyenlet, a száraz és a nedves levegő termodinamikai tulajdonságai, adiabatikus és pszeudoadiabatikus változások. A légkör sztatikája - skalármezők; erőhatások a légkörben, a sztatika alapegyenlete, modell légkörök.



III/2. Elméleti fizika 2+0 K

Magnetohidrodinamika: a magnetohidrodinamika alapegyenletei, stacionárius áramlások, örvényes áramlások, hullámok végtelen kiterjedésű közegben, a plazmafizika alapjai.



III/2. Informatika 2+2 GY

Programozási tételek. Különböző rendező és kereső algoritmusok: buborékos rendezés, quicksort, lineáris keresés, logaritmikus keresés, visszalépéses keresés, stb. Rekurzív algoritmusok és PASCAL nyelvű kódolásuk: Fibonacci számok, Hanoi tornyai, stb.



III/2. Környezetvédelem 2+0 K

Légköri transzport folyamatok modellezése: a légszennyezés folyamata (emisszió, transzmisszió, immisszió), turbulencia, turbulens diffúzió, a planetáris határréteg egyenletei, lezárási probléma, a turbulencia statisztikus elmélete, a szennyezőanyag-terjedés dinamikai és statisztikai modellezése, Gauss-egyenlet, box-modell.



III/2. Légkörfizika 2+1 SZIG

Bevezetés a meteorológiai sugárzástanba. Fizikai alapismeretek, elektromágneses hullámok, sugárzások termodinamikája, kvantumelméleti sugárzási alapismeretek. Csillagászati és napfizikai alapismeretek, a Nap és a Föld kölcsönös helyzete és változásai, koordinátarendszerek, időszámítás. A sugárzásátvitel fizikája (emisszió, abszorpció, reflexió, a sugárzásátviteli egyenlet általános alakja). A sugárzás mérésének fizikája. Alkalmazások: a homályosság mérése, a napállandó mérése, az átbocsátás számítása az infravörös spektrumrészben, a légkör szondázása.



III/2. Meteorológiai műszerek és megfigyelések 3+2 GY, K

Telemechanikus eszközök: érzékelők, a méréstechnika alapjai, érzékelők illesztése, elektromos szélmérők, a hőmérséklet mérése elektromos műszerekkel, elektromos és elektronikus érzékelők, látástávolság- és felhőmagasságmérő műszerek, légelektromos mérések, regisztráló műszerek, mérésadatgyűjtők, meteorológiai mérőtornyok, telemechanikus rendszerek távközlése, a földfelszíni megfigyelések automatizálása, távvezérlés - a balatoni viharjelzés automatizálása. Rádiólokációs meteorológiai méróeszközök és mérések: időjárási radar és radarmegfigyelések, rádiószondázás aerológiai radarral, Doppler-radar mérések, lézeres mérések (LIDAR), akusztikus radar (SODAR), rádiólokáció a műholdas megfigyelésekben, ionoszféra megfigyelések, NAVAID (rádiónavigációs) rendszer alkalmazása magaslégköri mérésekre.



III/2. Valószínűségszámítás és matematikai statisztika 3+2 GY, K

A matematikai statisztika módszerei, minta, mintavétel, paraméterbecslési módszerek, becslések tulajdonságai (konzisztencia, torzítatlanság, stb.), rendezett minta, konfidencia intervallum, lineáris regresszió; becsléselméleti alapok, Bayes-becslés és döntés, veszteségfüggvény, Nadaraja-módszer, analógiás módszer, clusteranalízis, hipotézisvizsgálatok; sztochasztikus folyamatok a meteorológiában, Tanszék rövid története
][Oktatás][A Tanszék dolgozói][Képek][Hallgatók lapjai]
Copyright © ELTE Department of Meteorology