logo
ELTE Meteorológiai Tanszék => Oktatás => FORTRAN 77 feladatgyűjtemény => Összetettebb feladatok

FORTRAN 77 feladatgyűjtemény

Összetettebb feladatok

Ebben a részben a feladatok megoldásakor körültekintőbbnek kell lennünk, gyakran egymásba ágyazott ciklusok használata szükséges. A feladatok nehézségi sorrendben követik egymást, vagyis az utolsók igényelik a legtöbb ismeretet. A fájlbeolvasással megoldandó példák mellett jobbra, a kódszámra kattintva tölthetők le a szükséges adatfájlok.

1.

Készíts olyan programot, amely egy tetszőleges méretű, négyzetes mátrix determinánsát számolja ki!

B01hg

2.

Készíts olyan programot, amelyben egy mellékszegmens (eljárás vagy függvény) segítségével oszthatósági vizsgálatot végzel, de beépített függvények használata nélkül! Az osztandót és az osztót kérd a felhasználótól!

B01ka

3.

A Julián-dátum azt adja meg, hogy egy megadott dátum szerinti nap az adott évnek hányadik napja. A feladat egy olyan program elkészítése, amely mellékszegmens segítségével elvégzi ezt az átváltást úgy, hogy a felhasználótól bekéri az évet, hónapot és napot egész formátumban, majd kiírja a képernyőre a Julián-féle sorszámot. Óvatosan: a 4-gyel osztható évek szökőévek, kivéve a 100-zal oszthatók, viszont a 400-zal oszthatók megintcsak szökőévek.

B02ka

4.

Készíts programba ágyazott eljárást, amely tizedes jegyekkel megadott fokszámot átvált fok – fokperc – fokmásodperc formátumba!

B03ka

5.

Általad írt program segítségével döntsd el, hogy a felhasználótól bekért szám prím-e vagy sem!

B04ka

6.

Készíts programba ágyazott eljárást, amely a felhasználó által megadott földrajzi szélességi fok alapján meghatározza az adott körön jellemző Coriolis-paramétert! Óvatosan: figyelmesen kezeld a radián és fok közötti átváltásokat! Segítség: f [1/sec] = 2Ωsin (φ), ahol Ω = 2πω, itt pedig ω a Föld forgási szögsebessége.

B05ka

7.

Szükségünk lenne egy olyan programra, amellyel meghatározhatjuk, hogy a felhasználó által megadott távolságra lévő hely feletti égboltnak melyik az a legalacsonyabb magassági szintje, amelyet innen még láthatunk. (Például látszik-e Budapestről a Győr felett kialakuló 7 km-ig felnyúló zivatarfelhő, ha a városok közötti távolság 120 km. A programban mindezt persze változókkal oldjuk meg.) A jelenség a Föld lehajlásával magyarázható, vagyis azzal, hogy nagyobb távolságok esetén a Föld görbületét figyelembe kell vennünk.

B06ka

8.

Általad írt program segítségével számítsd ki két természetes szám szorzatát úgy, hogy csak összeadást és kivonást használhatsz!

B01xy

9.

Adott egy „x” valós, és egy „n” természetes szám. Számold ki FORTRAN programmal az „x” az „n”-ediken hatványt úgy, hogy a hatványozás műveletét nem használod!

B02xy

10.

Írj egy programot annak eldöntésére, hogy az „n” természetes szám prím szám-e! A ciklusfeltételben használható a négyzetgyök (sqrt()) függvényt.

B03xy

11.

Készíts programot egy valós számokból álló vektor elemeinek összegének meghatározására úgy, hogy a páratlan indexű elemeinek az ellentettjét veszed bele az összegbe!

B04xy

12.

Egy vektor egy természetes szám decimális (tízes számrendszerbeli) alakjának számjegyeit tartalmazza helyi érték szerinti csökkenő sorrendben. Programod segítségével számítsd ki a szám értékét!

B05xy

13.

Adott egy egész számokból álló vektor, és két egész szám. Döntsd el FORTRAN segítségével, hogy előfordul-e a két szám a vektorban, és ha igen, válaszold meg, hogy melyik előbb!

B06xy

14.

Adott egy egész számokból álló vektor. Cseréld meg (permutáld) helyben a vektor elemeit úgy, hogy a vektor eredetileg legutolsó elemét ne előzze meg nála nagyobb elem, és utána ne legyen nála kisebb!

B07xy

15.

Vizsgáljuk meg a 2009. június 1-i rádiószondás felszállás adatait! Keresd meg és határozd meg a lokális szélsőértékeket!

B01pi1

info

16.

Vizsgáljuk meg a 2009. június 1-i rádiószondás felszállás adatait! Számolj utána, hogy milyen magasságintervallumokban van inverzió!

B01pi1

info

17.

A mellékelt fájlban az 1954-es, napi klímaadatsor található. Olvasd be a napi hőmérsékleteket, és vizsgáld meg, hogy milyen gyakorisággal fordultak elő 5 fokos intervallumokba eső értékek. Az intervallumhatárok induljanak nullától! Az intervallumok számát meghatározzák a szélső értékek, ezért használj a programban ezek kiszámításához szükséges korábbi eljárásokat!

B02pi

info


<< TETEJÉRE
Igazán bonyolult feladatok >>


A feladatgyűjteményt Barcza Zoltán felügyelete alatt a Korszerű meteorológiai adatformátumok című kurzus keretén belül Kertész Szilvia állította össze, aki várja az észrevételeket e-mailben: xilvi@elte.hu.

Ötleteikkel, feladataikkal segítettek:

Barcza Zoltán, Hetényi György, Ihász István, Kern Anikó, Lakatos Mónika, Pieczka Ildikó, Rónai Orsolya, Rózsa Gábor, Szinyei Dalma, Torma Csaba, Vöröss Veronika.


[Aktuális hírek][A Tanszék rövid története][Oktatás][A Tanszék dolgozói][Képek][Hallgatók lapjai]

Copyright ©ELTE Department of Meteorology
Kezdõlap