ELTE Meteorológiai Tanszék => Oktatás => GMT oktatóanyag

1.1. Konkrétan mire használható a GMT?

 

A GMT alapvetően esztétikus ábrák készítésére használható (bár számítások elvégzésére is alkalmas, amik az ábrázolást segítik). A GMT honlapján van egy nevű hivatkozás, ezt a lapot megnyitva rögtön láthatjuk, hogy milyen szép ábrákat lehet készíteni a GMT-vel:

http://gmt.soest.hawaii.edu/gmt/gmt_examples.html

A GMT alapfilozófiáját tekintve erősen kötődik a UNIX-hoz, azonban más operációs rendszeren (pl. Windows) is használható. A GMT program nem egyetlen utasításból áll (mint pl. a CDO), hanem sok kis segédprogram együttese alkotja. A segédprogramok valamilyen részfeladatok hajtanak végre (pl. adatokat interpolálnak, országhatárokat rajzolnak, jelmagyarázatot készítenek, stb.), és a kimenetük a legtöbb esetben hozzáadódik a készülőben lévő ábrához. Emiatt a GMT a UNIX átirányítást (>) használja, általában a fájlhoz való hozzáírás formájában (>>). A GMT PostScript ábrák készítésére alkalmas, azonban segédprogramokkal a PS fájl könnyen átkonvertálható ismert raszteres képformátummá (pl. PNG, GIF, stb.). A PostScript grafika előnye, hogy vektoros képformátum, vagyis nem pixelekből áll, hanem grafikai elemekből, így tetszőlegesen nagyítható, nyomtatható, sőt, adott esetben szerkeszthető is (pl. CorelDRAW szoftverrel). Az alábbi dokumentációban bemutatásra kerülő parancsokkal PS fájlok keletkeznek, amiket az ImageMagick program convert utasításával alakítunk át PNG vagy GIF képpé (pl. convert abra.ps abra.gif parancs GIF fájlt készít a PS állományból). Az ImageMagick egy ingyenes, Linux alatt használható grafikai szoftver (a nimbus.elte.hu szerveren az ImageMagick elérhető).

PostScript ábrákat UNIX/Linux alatt a gv (GhostView) programmal lehet megjeleníteni (Windows alatt is elérhető a GhostView). A raszteres fájlok megjelenítése lehetséges pl. a közkedvelt IrfanView programmal, Windows alatt. Az IrfanView a hallgatói labor számítógépein telepítve van.

Tovább