Ebben a fejezetben a Field Selector fül alatt választható Display-ek, és a Displays fül kerül részletes bemutatásra.
A Display-ek jelentik a programban a kiválasztott mező megjelenítési formáját. Ezekkel tudjuk meghatározni, hogy tulajdonképpen hogyan is szeretnénk megjelentetni az adott mezőt a programmal. Ez lehet térkép, diagram, 3D-s ábra, vagy táblázat formájú. Ezek kiválasztásához - a fájlt a Data Choosers fül alatt beolvasva - a program automatikusan a Field Selector fülre ugrik. E fül alatt, a jobb felső részben láthatjuk a Display-ek fajtáit, amelyek attól függően, hogy 2- vagy 3-dimenziós adatokkal dolgozunk, kiegészülhetnek egyéb kategóriákkal.
A kategóriák, amelyekből választhatunk:
Ezeket mutatjuk be a továbbiakban példákon keresztül.
A Plan Views alatti kategóriák közül választva a program térképen jeleníti meg a kiválasztott mezőt. A Plan Views kategóriái:
Az első három kategória egymáshoz hasonlóan a mező értékeit színekkel, vagy vonalakkal jeleníti meg a térképen. Az alábbi képen például egy .grib fájl került megnyitásra, amely több mezőt is tartalmaz, ebből a 3D-s hőmérsékleti mezőt akarjuk megjeleníteni Color-Shaded Plan View-ban, a rendelkezésre álló összes időlépcsőre.
Ezt kaptuk eredményül a Main Window-ban:
A Main Window ablak jobb oldalán található Legend oszlopban láthatjuk a már behívott térképek/diagramok listáját, a mellettük található jelölőkkel módosíthatjuk, hogy melyik jelenjen meg a térképen, ezzel együtt a beállításaik pedig a Dashboard-on. Ezen a felületen is tudunk a beállításaikon változtatni, ha a nevükre jobb egérgombbal kattintunk, ugyanazok a menügombok jelennek meg, mint a Dashboardon: File, Edit, View, Help. Itt az Edit -> Color Table -> Transparency gombokra lépve az ábra átlátszóságán tudunk változtatni. A színskála módosítására is itt van lehetőségünk. A fenti példában a hőmérsékleti mező Color-Shaded View-ban van bepipálva, tehát az jelenik meg a Main Window-ban.
A Value Plots kategória esetén a program a mező értékeit írja a rácspontokra a Main Window térképén:
Az időlépcsők közötti léptetést, vagy a folyamatos lejátszást a Main Window ablak jobb felső részében található gombokkal tudjuk elvégezni.
Lehetőségünk van a Dashboard felületén beállítani, hogy a térkép, amely a program Main Window ablakában nyílik meg (lsd. fenti kép), és amelyen megjelentetjük az adatokat, miként nézzen ki: az országhatárokat, földrajzi határokat, az USA-ban pedig akár az államok határvonalait is megjelentethetjük. Ezek színeit természetesen személyre szabhatjuk. Ez az, ami a program első megnyitásakor a Dashboard-on megjelenik. A személyre szabott térképet lehetőségünk van elmenteni a File -> Save -> Save Display as Favorite fülre kattintva, így könnyen előhívhatjuk egy későbbi alkalommal. A Fast Rendering opció bepipálásával a program gyorsabban, de kevésbé alaposan végzi el a térkép megrajzolását.
A Dashboard-on található Maps fül melletti Lat/Lon fül alatt beállíthatjuk a szélességi és hosszúsági körök esetleges megjelenítését, azok sűrűségét, színét, stb. A Fast Render opció itt szintén a gyors megrajzolást jelenti. A térkép beállításait természetesen már egy fájl megnyitása után is módosíthatjuk, a Dashboard ablak bal oldali sávjában kiválasztva a Default Background Maps lehetőséget.
A Display-ek következő kategóriája a Vertical Cross Sections. Ez a 3-dimenziós mezők vertikális keresztmetszetét rajzolja meg. Három alkategóriája van:
A következő kategória a 3D Surface Display választása. Ez a mód a 3 dimenzióban adatokat tartalmazó mezőt képes megjeleníteni térbeli síkokra.
Alkategóriái:
A következő kategória a Probes kategóriája. 4 alkategóriája van:
Ezek mind egy koordináta-rendszerben ábrázolják a kiválasztott paramétert a magasság függvényében, az időpontok között pedig mi tudunk léptetni. Az alábbi példában a hőmérsékleti mező vertikális profilját készítettük el. A metszet helyét az előző mintájára tudjuk változtatni, tehát a Dashboard-on számszerűen, a Main Window ablakban pedig a térképre kattintva.
A következő a Hovmoller kategória. Ez a mód a vertikális metszethez hasonlóan a Dashboard-on jelenik meg, és az idő valamint a hosszúsági/szélességi körök függvényében ábrázolja egy metszetben a választott mezőt.
Csak 3 dimenziós rácsú mezőnél érhető el a Volume Rendering Display kategória, amely térben ábrázolja az adott mezőt. Alkategóriái:
Ebben a példában a relatív páratartalom került ábrázolásra Volume Rendering módban:
Az utolsó a Display-ek között a General kategória, amely a kiválaszott állapothatározó értékét táblázatos formában jeleníti meg a szélességi, hosszúsági körökkel, és a magassággal együtt.
Az ábrázolási módokat röviden összefoglaltuk. Természetesen mindegyik Display-t a saját beállításainkkal olyan formára alakíthatjuk, amely a célunknak a legmegfelelőbb és legelőnyösebb.
Lehetőség van a megjelenített ábrák és animációk IDV-től függetlenített elmentésére is. A térképes ábrák elmentését a következőképpen kell végezni:
A metszeteket, profilokat, termodinamikai diagramokat pedig a
következőképp menthetjük: